Czy każdy Brazylijczyk tańczy sambę?

Brazylijczyk tańczy sambę na ulicy, podczas karnawału, po karnawale, w piątkową noc i w poniedziałkowy poranek. Taniec, który nam, Europejczykom przychodzi z trudnością, im gra w duszy (i w bioderkach!) od 3 roku życia.

Anderson Dionisio – instruktor samby, który twierdzi, że nie każdy Brazylijczyk tańczy sambę

…ale każdy Europejczyk może się jej nauczyć! Ostatnio miałam przyjemność spotkać w swojej małej Brazylii Warszawie wyjątkowego tancerza samby. I uczestniczyć w jego warsztatach.

Anderson jest tancerzem nie tylko samby, ale też jazzu, baletu, tańca współczesnego. Pracował w Teatro Municipal w Rio de Janeiro tańcząc na największych przedstawieniach  w Rio.

Brazylijczyk tańczy sambę

Dlaczego kochasz sambę?

“Kiedy zaczyna się show, zespół zaczyna grać, to dla mnie wielkie emocje i czuję tę energię, aż mam gęsią skórkę.

Wszyscy mają ochotę tańczyć sambę. Tak samo jest w innych kulturach – ludzie lubią w coś grać. We Francji – w bule. Gdzie indziej – strzelanie z łuku. Ludzie lubią biegać, pływać – ja lubię sambę.
Takie jest moje życie – jestem zakochany w sambie. Od 12, 13 roku życia zawsze tańczę sambę. Samba sprawia, że jestem szczęśliwy. Czasem, kiedy jestem zmartwiony, smutny, mam jakieś problemy – idę na sambę i wszystko zaczyna się układać.

Oddycham i zaczynam się czuć szczęśliwy.

I kiedy długo nie tańczę samby, czuję się smutny.

A więc moją pasja jest samba.
Idę się spotkać ze znajomymi w okolicy słuchamy tej orkiestry, która gra w tym samym rytmie co nasze serca – to jest to!”

Czy każdy Brazylijczyk tańczy sambę?

“W Brazylii nie każdy tańczy sambę. Nie mogę potwierdzić, ile osób tańczy, Ile to może być procent? 30%, 40%, którzy nie lubią samby.

W Brazylii są tacy, którzy lubią rock, house, muzykę klasyczną, operę, a więc jest wiele osób, które właściwie nie lubią samby.
Jest takie powiedzenie w Brazylii:

Quem não gosta do samba bom sujeito não é
Ou é ruim da cabeça ou doente do pé

Ten, kto nie lubi samby to zły znak: albo ma coś z głową, albo coś z nogami.
Tak naprawdę nie każdy potrafi tańczyć sambę, ma tę koordynację.

Myślę, że nie każdy Brazylijczyk, nie każdy kto mieszka w Brazylii potrafi albo chce tańczyć sambę. Pierwsza rzecz jest chcieć tańczyć.
Wiele osób może i potrafi, ale tak naprawdę nie lubi, nie chce.”

Co jest największym wyzwaniem dla Europejczyków, kiedy próbują nauczyć się samby?

“To po prostu chcieć. Jeśli ktoś chce, to może. Wierzę, że każdy może tańczyć. Naprawdę wierzę, że taka osoba może tańczyć.
Jest wiele ćwiczeń, które można praktykować: np. zamknąć oczy i słuchać bardziej żeby poczuć muzykę Jest wiele, wiele ćwiczeń na to, żeby poczuć muzykę, usłyszeć ją i ćwiczyć.”

Brazylijczyk tańczy sambę

Wyjedź z nami na karnawał 2018
do Rio de Janeiro!

Jedziemy na karnawał do Rio de Janeiro i będziemy tańczyć na Sambodromie!

Dzięki współpracy ze szkołą samby Unidos de Bangu mamy limitowaną liczbę miejsc w przyszłorocznej paradzie karnawałowej właśnie w tej szkole! Każdy może wziąć udział w naszym projekcie! Oferujemy zarówno miejsca dla tancerzy, jak i dla osób nietańczących. Zadbamy o Twoje przygotowanie. Organizujemy profesjonalne warsztaty obejmujące naukę kroku podstawowego samby karnawałowej, samba no pé, samba styling oraz podstawy języka portugalskiego.

Wyjazd współorganizuje Grupa Magia do Samba i wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj >>> KLIK, jadę do Rio!

P.S Ja tez tam będę!