Najlepsze filmy brazylijskie

brazylijskie filmy

W sobotnią noc na Lapa było więcej ludzi niż zwykle. Podeszliśmy, żeby zobaczyć co się dzieje. Przy ulicy prowadzącej do schodów Selarona ustawiła się ekipa filmowa. Kręcili jakiś film. Popatrzyliśmy na statystów tańczących sambę, aktorów i aktorki i zastanawialiśmy się, co z tego będzie. “Rio eu te amo” zobaczyłam dwa lata później, w kinie studyjnym w małej portugalskiej miejscowości, w której zamieszkałam.

brazylijskie filmy

Podczas mojego pobytu w Brazylii polecono mi kilka filmów. Kilka z nich oglądałam jeszcze w klimatyzowanych pomieszczeniach podczas upalnego grudnia 2013. Kilka z nich widziałam później, kiedy znałam język na tyle dobrze, że nie nie potrzebowałam napisów. Kilka z nich jeszcze czeka na obejrzenie. Chciałabym podzielić się z wami subiektywną listą, w której wymieniam najlepsze filmy z Brazylii i o Brazylii. Kolejność jest przypadkowa.

  1. Czarny Orfeusz (1959)

Oskar 59′ dla najlepszego filmu obcojęzycznego. Muzyka Antonio Carlosa Jobima i Luiza Bonfrá, która stała się klasyką bossa novy. Karnawał na ulicach Rio lat 50′, Morro da Babilônia w tle. Czy Eurydyka mogłaby być zapisana do szkoły samby? Czy Orfeusz mógłby być kierowcą tramwaju? Zamiast Hadesu mamy Macumbę – afrykański rytuał pochodzący z religii Candoblé, a Eurydyka i Orfeusz są pięknymi, czarnoskórymi ludźmi.

2. Orfeu (1999)

W 1999 roku powstał podobny film. Bardzo ładnie jest w nim pokazane Rio de Janeiro i, moim zdaniem, sam Orfeusz jest bardziej przystojny.

3. Tropa de Elite (cz. 1 2007 i cz. 2 2010)

BOPE to jednostka specjalna policji, walcząca z gangami narkotykowymi. Dzięki niej turyści mogą dziś spacerować po wzgórzach faweli Vidigal i chodzić do restauracji w faweli Santa Marta. Jednak to, jakich metod używa jest zupełnie inną sprawą. Według statystyk, w latach największej działalności BOPE w ciągu roku 1330 osób zostało zastrzelonych przez policję. To 3 osoby na dzień. Zabite przez policję.

cz.1

cz.2

4. Miasto Boga (2002)

Chyba każdy zna historię tego filmu. Od siebie, jako ciekawostkę dodam, że w Mieście Boga jedną z ról zagrał Seu Jorge, znany piosenkarz. Na jego utworach uczyłam się portugalskiego.

5. Śmieć (2014)

Na śmietnisku chłopcy znajdują portfel. Kiedy oglądasz ten film masz ochotę powiedzieć im, żeby wyjęli z niego drobne i wyrzucili z powrotem do śmieci. Ale oni jak na złość pakują się w kłopoty. W filmie gra Wagner Moura, znany z “Tropa de Elite”. Bardzo lubię też przewodni motyw muzyczny, piosenkę pod tytułem “Baiana”.

6. Lixo extraordinário (2010)

lixo_extraordinarioDostałam w Rio album ze zdjęciami z Jardim Gramacho, śmietniska, na którym został nakręcony ten dokument. Opowiada o ludziach pracujących na największym wysypisku Rio – jego obszar odpowiada 262  boiskom piłkarskim. Catadores, bo tak nazywają się ludzie, którzy na śmietnisku poszukują wartościowych rzeczy, makulatury i złomu, aby móc je sprzedać to najbiedniejsi mieszkańcy Rio. Artysta Vik Muniz ze śmieci stworzył portrety catadores, które zostały z wielkim sukcesem sprzedane na aukcji. Dokument jest zapisem jego projektu, jak również życiowych historii jego “modeli”.

W 2012 roku śmietnisko zostało zamknięte.

7. Rio (2011)

“To najpiękniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek widziałem”, powiedziała niebieska papuga, bohater filmu Rio. Co miała na myśli? Oczywiście widok Rio de Janeiro.

8. Que horas ela volta (2015)

Przeuroczy obraz. Może wam przypominać telenowelę – gosposia, która mieszka u bogatej rodziny w São Paulo ma lepsze relacje z synem państwa niż oni sami. W pewnym momencie przyjeżdża jej nastoletnia córka, której nie widziała od lat. Oczywiście pan domu będzie chciał mieć romans, oczywiście dziewczyna pokaże wszystkim, że układ, w którym żyją jest niezdrowy, że przesiąknięta pieniędzmi rodzina nie ma uczuć i zabierze stamtąd matkę.

9. Central do Brasil (1998)

Isadora pracuje na dworcu centralnym w Rio de Janeiro pisząc listy w imieniu analfabetów. Brzmi trochę niewiarygodnie, taki biznes, co? Pewnego dnia spotyka chłopca, który szuka swojego taty. Wyruszają w podróż. To znaczy, trochę nie do końca, nie jest tak słodko i różowo, bo Isadora nie od razu chce pomóc chłopcu. Ale bohaterzy filmów nigdy nie wygrywają z przeznaczeniem.

10. To cholerne Rio! (1984)

Nie wiem, dlaczego bohaterzy tego filmu znajdują się na plaży wśród opalających się nago dziewczyn, bo na Copacabanie, Ipanemie i Leblon nie wolno chodzić toples (tak, tak). Film opowiada o planach, jakie snują wszyscy mężczyźni, którzy myślą o urlopie w Rio de Janeiro.

11. Rio eu te amo (2014)

10 historii wyreżyserowanych przez największych światowych twórców, których akcja dzieje się w Rio de Janeiro. Miało być tak samo błyskotliwe i romantyczne jak w “New York, I love you”, ale moim zdaniem nie wyszło. Rio w tle zagrało jak zwykle po mistrzowsku, Vanessa Pradis i Vincent Cassel – kiepsko.

12. Era uma vez (2008)

Był taki polski film, do którego tytułową piosenkę śpiewa Seweryn Krajewski:

Wielka miłość nie wybiera,
czy jej chcemy nie pyta nas wcale,
wielka miłość, wielka siła
zostajemy jej wierni na zawsze

“Uprowadzenie Agaty” ma dokładnie taką samą fabułę jak “Era uma vez”. Nawet zakończenie (ups!). Ona blondyna z bogatej rodziny mieszkającej na Copacabanie, on ciemnoskóry chłopak z faweli. Światy nie do pogodzenia.

13. W ramionach Boga (2007)

Ten film bardzo lubię. Nakręcony został w Vidigal, które przedstawia najpiękniejszy widok na Rio de Janeiro. Film opowiada o przyjaźni dwóch najlepszych kumpli, Aceroli i Laranjinhy (Acerola i Pomarańczka, rzeczywiście świetny duet) na tle walk narkotykowych gangów. Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że w miejscu, w którym stoi uzbrojony gangster, unosząc karabiny tak, że przypomina pomnik Chrystusa Odkupiciela, jest dziś hotel.

14. Synowie Francisca (2005)

Historie o prostych ludziach zawsze są urocze. Ta opowiada o Francisco, który marzy o tym, żeby jego utalentowani synowie stali się muzycznymi gwiazdami.

15. Upalne brazylijskie lato (2009)

Akcja filmu dzieje się w Buzios, popularnym miejscu niedaleko Rio, w którym cariocas lubą spędzać wakacje. Zwłaszcza ci zamożniejsi. Opowiada o 14-letniej Filipie, która tego lata zakocha się po raz pierwszy…

16. Budapeszt (2009)

Tu w roli głównej mamy dwa miasta oraz Leonardo Medeiros. Czy ona przeprowadzi się dla niego do Rio de Janeiro?

17. Sąsiedzkie dźwięki (2012)

W Brazylii zwyczajem jest, że każdy blok ma swojego recepcjonistę-ochroniarza. Wielu ludzi żyje w zamkniętych, strzeżonych osiedlach. Co jeśli ci, którzy powinni nas ochraniać, okażą się największym niebezpieczeństwem?

Jeszcze nie widziałam, bo źle znoszę thirllery, ale może, może…

18. Casa Grande (2014)

Ile jest w Brazylii filmów o tym, jak ktoś bogaty spotyka kogoś biednego i się zakochują? Dużo, powiem wam, dużo.

19. Autobus 174 (2012)

W pewien czerwcowy dzień 2000 roku 35 milionów ludzi przed telewizorem oglądało, jak Sandro do Nascimento porwał autobus linii 174. “To nie jest film!”, krzyknął Nascimento.

Dokument o życiu porywacza stworzył José Padilha.

20. Wszyscy mężczyźni Weroniki (2012)

Jeśli na świecie jest jakieś miasto, w którym można być erotycznie nienasyconym, to na pewno nie jest to Recife. A jednak Weronika uważa inaczej. Zastanawiam się, dlaczego w sztuce wszystkim kobiecym charakterom, które czują się zagubione nadaje się imię Weronika (“Weronika postanawia umrzeć”, “Podwójne życie Weroniki”).

21. Bruna Surfistinha (2011)

Historia call girl, która została blogerką. Jej blog był najchętniej czytanym w Brazylii, zainteresowały się nią media i napisała swoją własną książkę. Super, nie?

22. Madame Satã (2002)

Bohemia Rio de Janeiro lat 30′. Były niewolnik, dziecięca prostytutka i pomoc kuchenna zostaje gwiazdą estrady jako Madame Satã. Nie wiem dlaczego, ale jak dla mnie Madame jest tak samo piękną kobietą, jak przystojnym mężczyzną.

23. Esômago (2007)

Coxinha to rodzaj przekąski: kawałki kurczaka zawinięte w cieście i usmażone w panierce. Raimundo robi najlepsze na świecie. Pracuje w podrzędnej lanchonete, co go tam sprowadziło?

24. A dona da história (2004)

Jak tworzą się pary w Brazylii? Idziesz sobie na plażę, leżysz z koleżankami, patrzysz na chłopców grających w piłkę, wybierasz jednego, który ci się podoba i już. Film pokazuje małżeństwo z długim stażem oraz retrospekcję początków ich związku. Co ciekawe, kiedy Carolina i Claudio jadą na Barra kupić dom, jadą pustkowiem. W latach 70′ Barra dopiero powstawała jako alternatywa dla niebezpiecznego Rio. Dziś jest dzielnicą bardzo bogatych ludzi, wielkich centrów handlowych i ogrodzonych osiedli.

To wszystkie filmy, jakie znam. Lista mogłaby być dłuższa. Na przykład o film “Carioca” z 1933 roku z Fredem Astaire i Ginger Rogers czy “Moonraker” z 1978 roku, w którym James Bond walczy uwięziony w wagoniku kolejki linowej na Pão de Açucar. Jeśli ktoś za was zna jakieś ciekawe tytuły, które powinnam dodać, piszcie w komentarzach, będziemy uaktualniać listę!