Jak wyjechać na Wolontariat Europejski (EVS)?

To będzie chyba najbardziej praktyczny z wpisów jakie kiedykolwiek popełniłam: jak wyjechać na Wolontariat Europejski EVS. Ponieważ dostałam kilka e-maili z zapytaniem co ja robię w Portugalii i jak ktoś mógłby znaleźć się na moim miejscu, postanowiłam opisać wszystko w tym jednym artykule.

EVS

>> Zapisz się na listę mailingową, żeby otrzymywać
ręcznie wybrane oferty wyjazdów EVS <<

Mieszkam w Aveiro, w Portugalii, bo wyjechałam na Wolontariat Europejski (EVS). To mój drugi tego typu projekt, jeśli ktoś mnie czyta to pamięta, że przez miesiąc zbierałam oliwki w Grecji . Tym razem jestem na wolontariacie długoterminowym i pracuję dla NGO o nazwie Agora Aveiro. Dla Agora Aveiro projektowałam stronę internetową oraz zajmowałam się tworzeniem wszystkich tekstów. Jednymi z nich były poradniki: “Co to jest EVS” i “Jak wyjechać na EVS?“. Do tego niespodziewanie odkryłam w sobie talent graficzny i przy pomocy koleżanki Carli zrobiłyśmy infografiki streszczające najważniejsze zagadnienia. Przetłumaczyłam to wszystko specjalnie dla Was. Proszę:

Wolontariat Europejski to międzynarodowy program finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+.

Wolontariat Europejski został zaprojektowany dla osób w wieku od 18 do 30 lat tak, aby mogli zdobyć nowe umiejętności i doświadczenie za granicą oraz poprzez swoją pracę przyczynić się do rozwoju lokalnej społeczności. Każdy projekt EVS to partnerstwo pomiędzy organizacją wysyłającą a przyjmującą. Ta pierwsza jest odpowiedzialna za przygotowanie wolontariusza przed wyjazdem, zorganizowanie dla niego szkolenia przedwyjazdowego oraz monitoring podczas trwania wolontariatu aż do momentu powrotu wolontariusza. Organizacja przyjmująca to ta, w której wolontariusz pracuje. Każdy wolontariusz pracuje 5 dni w tygodniu, maksymalnie 40 godzin tygodniowo i ma prawo do 2 wolnych dni za każdy przepracowany miesiąc.

Chcę wyjechać na EVS! Click To Tweet

Jak długo?

EVS może trwać od 2 tygodni do 12 miesięcy i może być:

 • krótkoterminowy (krótki projekt trwający od 2 tygodni do 2 miesięcy)
 • długoterminowy (od 2 miesięcy do 12 miesięcy)

Ja byłam na krótkoterminowym wolontariacie w Grecji (1 miesiąc), teraz jestem na długoterminowym w Portugalii (7 miesięcy). Można odbyć oba typy wolontariatów, ale tylko wtedy, gdy łączny czas ich trwania nie przekracza 12 miesięcy (w moim przypadku: 1 miesiąc plus 7 miesięcy równa się 8 miesięcy), tylko raz w życiu (czyli ja nie mogę już wyjechać na EVS) i tylko w takiej kolejności: 1. wolontariat krótkoterminowy, 2. wolontariat długoterminowy (najpierw byłam w Grecji, potem w Portugalii).

Gdzie?

Możesz pojechać na EVS do:

 • wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej
 • krajów EFTA (Norwegia, Islandia, Liechtenstein)
 • krajów kandydujących (Turcja)
 • krajów bałkańskich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Kosowo, Czarnogóra, Serbia)
 • krajów Europy Wschodniej i Kaukazu (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja, Ukraina)
 • krajów Morza Śródziemnego (Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Maroko, Palestyna, Syria, Tunezja)
 • innych krajów na świecie pod specjalnymi warunkami.

Co możesz robić?

 • projekty kulturalne i artystyczne (organizacja eventów, festiwali)
 • sport (organizacja zawodów, promocja zdrowego stylu życia)
 • edukacja (praca w przedszkolu, szkole, nauka języka)
 • pomoc (praca w domu opieki ludzi starszych, sierocińcu)
 • NGO (praca w organizacjach pozarządowych)

Ale EVS to nie jest praca na etacie. Założeniem EVS jest rozwój personalny, uczenie się pracy w międzynarodowym środowisku i poznawanie innych kultur.

W ramach mojego EVS mam zapewnione lekcje języka portugalskiego i te godziny spędzone w szkole wliczają się do mojego 40-godzinnego czasu pracy.

Co masz zagwarantowane?

Wyjeżdżając na EVS otrzymasz: zakwaterowanie, ubezpieczenie (w AXA), kieszonkowe, pieniądze na jedzenie albo obiady, pieniądze na transport publiczny oraz twój bilet lotniczy w obie strony zostanie zapłacony.

W moim przypadku jest to 250 euro miesięcznie (kieszonkowe plus pieniądze na jedzenie), mam wynajęty pokój w centru miasta, dlatego nie muszę kupować żadnych biletów, a moja organizacja kupiła mi bilety lotnicze. Uwaga: zwykle jest tak, że bilety trzeba kupić samemu, a potem, po okazaniu kart pokładowych oraz wszystkich biletów komunikacji publicznej (droga na lotnisko, przejazd pomiędzy miastami) pieniądze zostaną ci zwrócone. Niestety, istnieją limity wydatków na przejazd, a zależą one od odległości (np. jeśli dystans wynosi od 500 do 1999 km, Komisja Europejska zwraca za bilety do wysokości 275 euro, szczegółowy kalkulator można znaleźć tutaj.

jak wyjechać na Wolontariat Europejski EVS

Jak wyjechać na EVS?

Długo szukałam swojego wymarzonego projektu EVS. Właściwie to 2 lata. Przez cały ten czas miałam ten pomysł w głowie i “polowałam” na możliwości. Dwa lata to bardzo dużo. Ale biorąc pod uwagę, że EVS można zrobić raz w życiu, warto się zastanowić, zamiast pakować na pierwszy lepszy projekt do Barcelony, bo Hiszpania, bo słońce. Czy 200 euro wystarczy ci na przeżycie w Barcelonie? Czy naprawdę lubisz dzieci, żeby pracować w przedszkolu? I czy chcesz uczyć się języka hiszpańskiego? No, dobra, hiszpański każdemu się podoba, ale chcę zwrócić uwagę na to, że przed wyjazdem należy sobie zadać tego typu pytania. Osobiście polecam aplikowanie na projekty w małych miastach. Bo życie jest w nich tańsze, łatwiej się zaaklimatyzować wśród lokalnej społeczności, bo nie ma problemu z dojazdami. Do Barcelony to raz, dwa można się Easy Jetem przelecieć, jeszcze zdążysz zrobić to w swoim życiu. Ale wyjechać do jakiegoś nieznanego miasteczka na wschodzie Hiszpanii i odkryć jego uroki, lokalną kulturę – to jest coś.

Ja sama już jedną nogą byłam na Ukrainie, bo tak jakoś wydawało mi się to oryginalne. A ponieważ Ukrainki są uznawane za najpiękniejsze kobiety na świecie, strasznie chciałam dołączyć do ich grona. Ale uwielbiałam Brazylię, czułam nieustające saudade i byłam pewna, że Portugalia będzie idealnym substytutem. W ostatniej chwili upolowałam projekt idealny i w miesiąc później leciałam liniami lotniczymi TAP Warszawa-Porto z przesiadką w Barcelonie. Podsumowując: chcę, żeby ten poradnik przydał się każdemu, kto myśli o wyjeździe na Wolontariat Europejski i żeby wam poszukiwania zajęły krócej niż dwa lata.

Deadline!

Najpierw musisz zrozumieć jak działa cały proces aplikowania dla akredytowanych organizacji, które przyjmują wolontariuszy. Są trzy deadline na złożenie projektów: 30 kwietnia, 30 września, 1 lutego. Przed upływem tych dat organizacje mogą złożyć podanie do Komisji Europejskiej, w którym zaznaczają, że planują takie, a takie działania i potrzebują wolontariuszy. Zwykle w tym samym czasie organizacje szukają chętnych osób, aby od razu mieć zapisane konkretne imiona i nazwiska. W związku z tym możesz się spodziewać większej ilości ofert w okolicach kwietnia, września lub lutego. Zanim złożony projekt zostanie zatwierdzony przez Komisję Europejską, minie co najmniej 6 tygodni. Potem jest czas dla organizacji przyjmującej na przygotowanie twojego miejsca pracy, wynajęcie mieszkania, kupienie biletów. W związku z tym twój EVS zacznie się nie wcześniej niż 3 miesiące po upływie deadline na złożenie projektu. To dużo czasu i ponieważ wszystko może się wtedy wydarzyć, często jest tak, że organizacje szukają wolontariuszy last minute (na przykład ja zostałam wybrana last minute, bo dziewczyna, która pierwotnie aplikowała na ten projekt znalazła prawdziwą pracę i zrezygnowała).

Co musisz zrobić, żeby znaleźć swój Wolontariat Europejski? Oto lista wskazówek:

Portal z bazą danych projektów EVS

Najważniejszym portalem, którego będziesz używać jest europa.eu Od całkiem niedawna istnieje na nim baza danych projektów EVS, na które aktualnie prowadzona jest rekrutacja. Bardzo łatwo można znaleźć EVS, który nas interesuje i szybko aplikować.

Wyjdź z inicjatywą

Drugim sposobem na wykorzystanie portalu europa.eu jest wyszukanie listy akredytowanych organizacji, które przyjmują wolontariuszy. Po lewej stronie menu wybierz “receiving organisation” i zwyczajnie możesz przefiltrować wyniki wyszukiwania, wybrać tą Barcelonę, jeśli już rzeczywiście naprawdę bardzo chcesz i napisać e-mail do wybranych przez siebie organizacji. Zapytaj czy nie szukają wolontariuszy, wyślij im swoje CV. Uwaga: to nie jest dobra metoda, bo organizacje dostają mnóstwo takich e-maili. 

Potrzebujesz organizacji wysyłającej

Tak jak wspomniałam wcześniej, EVS działa na zasadzie umowy partnerstwa pomiędzy organizacją wysyłającą a przyjmującą. Dlatego potrzebujesz organizacji wysyłającej z twojego kraju. Moją organizacją, w przypadku Grecji, była Semper Avanti z Wrocławia, a w przypadku Portugalii – Fundacja Dla Wolności. I teraz przedstawię najlepszą, bo sprawdzona metodę szukania Wolontariatu Europejskiego: bazę danych przefiltruj pod względem “sending organisation” i wybierz kraj Polska. Otrzymasz listę wszystkich akredytowanych organizacji z Polski, które wysyłają wolontariuszy. Sprawdź ich strony internetowe, zapisz się na newsletter, a jeśli nie mają, to po prostu napisz e-mail, że chcesz otrzymywać wszelkie informacje na temat możliwości wyjazdu na EVS, kliknij “lubię to” na ich fun page i gotowe – teraz możesz czekać, aż możliwości same będą wpadały prosto na twoją skrzynkę pocztową.

Strony internetowe

Możesz znaleźć ogłoszenia o otwartych open call na EVS na stronie findevs.com i youthnetworks.eu

Grupy na Facebooku

Oto lista grup, na których organizacje często ogłaszają, że szukają wolontariuszy. Kiedy szukałam EVS zaglądałam na nie codziennie. W ten właśnie sposób znalazłam projekt, na który wyjechałam do Gaziantep w Turcji:

EuropeanVoluntaryService, youthhopp, Exchangenetwork, erasmusyouth, EVS.vacancy, EVS application deadline information, eunetwork, EVS.

Możesz też poszukać innych grup kombinując z wpisywaniem w wyszukiwarkę hasła “EVS”.

Zostań wolontariuszem już teraz!

Zapisz się do organizacji, która działa w twoim mieście. Zacznij coś robić. Poznasz ludzi, zdobędziesz kontakty. Nie da się nic załatwić bez znajomości –zamiast narzekać w ten sposób, zacznij sam zdobywać znajomości. Z doświadczenia wiem, że u nas, w Agora Aveiro osoby, które zgłosiły się do pomocy w jakimś projekcie mają pierwszeństwo w momencie, kiedy pojawia się okazja na jakiś ciekawy wyjazd.

Youth Exchanges

Oprócz EVS jest wiele możliwości wyjazdowych w ramach youth exchanges. Takim youth exchange był mój wyjazd do Turcji. Większość ogłoszeń można znaleźć na grupach na Facebooku. W ten sposób również zdobędziesz kontakty. Pamiętam, że jedna dziewczyna, która była ze mną w Gaziantep, po kilku miesiącach wróciła tam pracować jako wolontariusz EVS. Jej się tam spodobało i ona spodobała się organizacji. Match!

To by było na tyle jeśli chodzi o EVS. Jej, ten wpis to kobyła, ale nie znajdziecie lepszego poradnika na temat tego czym jest Wolontariat Europejski EVS i jak wyjechać na Wolontariat Europejski EVS. Mam nadzieję, że przyda się wszystkim. Powodzenia!

Jak wyjechać na Wolontariat Europejski EVS? Zapisz się do listy mailingowej, na którą wysyłam aktualne oferty!

Wciąż dostaję mnóstwo e-maili od różnych organizacji z ofertami wyjazdów. Do tej pory przekazywałam te wiadomości tym, którzy mnie o to poprosili. Postanowiłam uporządkować tą pracę i stworzyłam listę mailingową: 

>> Tak! Chcę się zapisać! <<

Jak wyjechać na Wolontariat Europejski EVS

 

jak wyjechać na Wolontariat Europejski EVS

Jak było w Portugalii? Przeczytaj o moich doświadczeniach z EVS:

 1. Praca w NGO, czyli EVS, Agora Aveiro i co ja robię tu?
  Aveiro, Portugalia, część 1

 2.  Praca w NGO, czyli EVS, Agora Aveiro i co ja robię tu? część 2