“Here I go again on my own…” Kopenhaga

Kopenhaga

Wydawało mi się, że moja noga nie postanie na żadnym duńskim pedale od rowera i już nigdy nie pojadę dookoła Nørrebro. A jednak, Kopenhaga znów wezwała mnie do siebie i muszę przyznać, że myślałam o niej w tym roku. A w przyszłym będę myśleć nawet więcej.

An’ here I go again on my own
Goin’ down the only road I’ve ever known

Mój znajomy Michał zorganizował w Kopenhadze wydarzenie “Poles on the road” związane z podróżowaniem i poszukiwaniem swojego miejsca do zamieszkania. To, co go zainteresowało to pytanie: jak zmieniają się nasze wartości i podejście do życia, kiedy zmienimy miejsce zamieszkania? Czy możemy poczuć się jak w domu gdziekolwiek jesteśmy? Michał zaprosił artystów i podróżników, których pasją jest odkrywanie życia w multikulturowym środowisku. Miałam przyjemność znaleźć się w tym gronie.

Kopenhaga – nadchodzę!

Wysiadłam z samolotu na lotnisku w Malmö. Pamiętam, kiedy pokonywałam tę trasę po raz pierwszy. Tak, jak wcześniej, Neptunbus przewiózł mnie przez most i oto już jechałam na pace Christiania bike, mijając Tivoli, nowo powstające stacje metra, kamienice, w których kiedyś mieszkałam.

Staję na Norrebrogade i stwierdzam, że powstało tu tylko więcej kebabów, ale też kawiarni i tak zwanych concept stores, gdzie powoli, bo w duchu minimalizmu, można przeglądać ładne rzeczy, które dużo kosztują.

Byłam nieźle zdenerwowana, przyznam szczerze i jeszcze tuż przed prezentacją wertowałam książkę “TED, jak wygłosić mowę życia”. Serio. W końcu nie codziennie zapraszają Cię na wystąpienie, na którym będzie ambasador Polski.

Autorką zdjęć jest Kamila Chomicz, reżyserka cudownego filmu, który oglądaliśmy: “Trzeba umieć żyć”.

To była cudowna okazja, żeby podsumować ten czas spędzony w Kopenhadze. Popatrzeć na płomienie świec stojących w oknach, zjeść falafela na Nørrebro, zapłacić 19 zł za kawę. Przez dwa dni jeździłam rowerem dookoła jezior, od których zaczęła się moja przygoda z bieganiem. Zajechałam do wszystkich uliczek, na których kiedyś mieszkałam:

– Czy mogę ci w czymś pomóc? – zapytała blondynka zapinająca swoją czarną kurtkę przed odblokowaniem rowera od barierki, przy której, pamiętam, rosły kiedyś malwy.
– Szukam ulicy, na której zostało zrobione to zdjęcie – pokazuję jej.
– Och, to ty! Ile lat miałaś na tym zdjęciu? 16? Myślę, że do będzie Fredericiagade.

Na zdjęciu miałam 24 lata. I już nie pamiętałam, gdzie je zrobiłam!

Przejechałam przez Osterbro, gdzie kiedyś mieszkałam. Ustawiłam rower na początku Øster Søgade i ruszyłam moją dawno drogą do pracy. Było już ciemno, neonowa kura – reklama Irmy (jak pięknie, że w Kopenhadze nie ma bilboardów!) odbijała się w wodzie. Popatrzyłam na tę kamienicę, w której mieszkał kiedyś chłopiec o imieniu Magnus. Znaliśmy się dobrze, ale nasz kontakt się urwał. Skręciłam w stronę Nyhavn i po raz pierwszy przejechałam nową kładką Inderhavnsbroen w stronę Nomy. Już byłam na Christianshavn.

Rozkoszowałam się zapachem wody i wiatru. Wymijaniem innych rowerów. Popijaniem kawy przy zatłoczonej Elemgade. Koncertem techno w katedrze Marii Panny w Kopenhadze. Rozkoszowałam się cynamonowymi bułeczkami i cydrem Somersby. Poszłam kupić sobie nową sukienkę w Moss Copenhagen, moim ulubionym sklepie. Zmokłam do suchej nitki, kiedy na rowerach wracaliśmy na Amagerbro.

Cudownie było też spotkać się ze wszystkimi znajomymi i zobaczyć, co się u nich zmieniło.

Przejechałam się w ulubione miejsca. I stwierdziłam, że fajnie, że juz tu nie mieszkam. Ktoś tylko musi mi przywozić ciuchy z Moss Copenhagen. Rower mogę mieć też w Warszawie. W Warszawie mogę sobie też otworzyć Somersby tuż nad wodą.

An’ I’ve made up my mind
I ain’t wasting no more time

Kopenhaga jest genialnym miejscem do spędzenia trochę czasu. Do pozazdroszczenia trochę dobrego stylu życia, w którym niemal brakuje stresu i pośpiechu.

Hygge klucz do szczęścia, który przywiozłam z Kopenhagi

Reklamę książki Meik Wiking: “Hygge. Klucz do szczęścia” zobaczyłam na jednym z warszawskich przystanków. Kupiłam ją zaraz po przyjściu do domu. Zapaliłam moje kolorowe lampki i świeczki z Flying Tiger, zrobiłam sobie kubek owocowej herbaty, przykryłam się kocem i odpaliłam Kindle.

“Wyobraź sobie, że jest deszczowy dzień, a ty siedzisz w fotelu pod kocem i czytasz książkę. Wyobraź sobie, że jesz kolację przy świecach z przyjaciółmi i świetnie się bawisz. Wyobraź sobie, że siedzisz przed kominkiem z ukochaną osobą, a na zewnątrz szaleje zamieć. To, co właśnie odczuwasz, to hygge.” – czytam.

Ale zaraz, czy ja tego już nie znam?

Perfekcyjnie nauczyłam się aranżować swoje #hyggeligt momenty. Celebrować małe przyjemności, miłe wspomnienia. Być wdzięczną za dobrych ludzi, których mam dookoła. Gotować dla nich kolacje. Znosić do domu cięte kwiaty i zrywać z z okien firanki i żaluzje.

Jechać rowerem przez życie.

Ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że zwyczaj jadania kolacji w rodzinny gronie, często bardzo zamkniętym gronie sprawia, że nie każdy znajdzie swoje miejsce w Królestwie Danii.

A obok każdej świeczuszki na białym parapecie leżą antydepresanty.

Kopenhaga

Nawet z ciekawości zapytałam jak to jest mieszkać w Kopenhadze pewnego Brazylijczyka z Salwadoru. Umówiliśmy się na kawę w moim niegdyś ulubionym Living Room. Bardzo zastanawiało mnie jak taki Baiano odnajduje się w Skandynawii. Ja znam oba kraje z najlepszej i najgorszej strony – które nasze spostrzeżenia będą pokrywały się ze sobą?

– W Kopenhadze najbardziej lubię to, że mogę chodzić po ulicy z iPhonem w ręku. W Danii jest właściwie tak samo drogo jak w Brazylii. Czasem zdarzyło się, że nie wpuścili mnie do klubu, mimo, że przecież wyglądam na tego, kim jestem: pracownika firmy IT – opowiada mi Danillo. – Na razie jest mi tu dobrze – stwierdza na zakończenie i zmyka na kolejne spotkanie.

A ja zmykam na weekend do Szwecji.

Fragmenty piosenki: Here I Go Again, Whitesnake