Najlepsze filmy po portugalsku i z Portugalią w tle

Macie tak, że mieszkając w jakimś kraju, nagle wszystko, co go dotyczy jest dla was fascynujące i interesujące? Kim jest premier Portugalii, co Portugalczycy jedzą na obiad, na jaki kolor dziewczyny najchętniej malują włosy (nie blond, uwaga, burgund!), co Portugalczycy myślą o Hiszpanach, czy wszyscy tutaj umieją śpiewać fado, do jakiego kraju udaje się tutejsza emigracja (do Francji), gdzie mieszkał José Saramago, ile grillowanych sardynek zjadają Portugalczycy podczas obchodów dnia São Antonio oraz czy Portugalczycy są dobrzy w łóżku? Wszystkich odpowiedzi dowiedziałam się z oglądania filmów, a jakże!

1. Os gatos não têm vertigens

Mój ulubiony film. Jest przesłodki. Tytuł mówi o tym, że kotom nie kręci się w głowie. Staruszka, która mieszka sama spotyka nastolatka, którego życie rodzinne nie należy do najszczęśliwszych. Zamieszkują razem, razem spędzają czas i świetnie się bawią, oczywiście na złość zięciowi i rozsądnej córce starszej pani. W Brazylii słowa “gato” używa się odnośnie bardzo przystojnego mężczyzny. Niestety, tu, w Portugalii nikt nie zrozumiał mojego rozbawienia.

2. O crime do padre Amaro

Każdy mi mówił, że to głupi film, ale sęk w tym, że mój portugalski na razie pozwala mi na oglądanie głupich filmów i telenowel. Padre Amaro to złożona postać. Jest księdzem, który zmaga się (chociaż może nie, nie zmaga się, bo przecież korzysta z wszelkich pokus) z obsesją na temat seksu. Jego piękne ciało zdecydowanie nie zostało stworzone po to, aby nosić sutannę. Amaro ma romanse za romansami i jest bardzo złym człowiekiem. Niestety, to nie on umiera na końcu filmu, niesamowity zwrot akcji sprawił, że umieszczam ten film na drugim miejscu.

3. Pátio das cantigas

Na tym filmie byłam ostatnio w kinie. Taka o, komedia na sezon ogórkowy, całkiem sympatyczna. Opowiada o sąsiadach, którzy żyją wokół tego samego patio (podwórka) gdzieś w Lizbonie. Razem grillują sardynki, płaczą na telenowelach, próbują ukryć swoje romanse, myślą o tym, jak zarobić na turystach.

4. Imagine

Tego filmu chyba nie trzeba przedstawiać polskiej publiczności. Aż dziwne, że oglądałam go dopiero teraz. Wkrótce jadę do Lizbony szukać tej knajpy na rogu, ktoś już był, wie?

5. José e Pilar

José Saramago to najsłynniejszy portugalski pisarz. Film jest dokumentem, w którym w cudowny sposób został przedstawiony jego związek z żoną Pilar. “Co o tym myślisz Pilar?, zwykł mawiać do niej znad klawiatury komputera. A ona podchodziła, masowała jego ramiona. Mam nadzieję, że kiedyś będę miała taki związek, w którym najważniejszy jest szacunek do pasji partnera i jego indywidualność.

6. A gaiola dourada

Wielu Portugalczyków migruje do Francji. Pracują tam na budowach, jako sprzątaczki. Historia pokazana w tym filmie to historia rodziny, która od lat mieszka w Paryżu. Nagle dowiadują się, że dostają spadek: duży dom w Portugalii. Rodzice są już starsi, w sumie to całkiem niezły pomysł dla nich na spędzenie emerytury. Mogą wrócić do siebie, a oni co? Zastanawiają się, czy przyjąć spadek. I tak cały film. Zabawne jest też, że między sobą mówią po francusku. Koleżanka mówiła mi, że Portugalczycy będąc na wakacjach w swoim kraju rozmawiają ze sobą po francusku. Bardzo interesujące zjawisko kulturowe.

7. Virados do avesso

Pewien przystojny pisarz budzi się pewnego dnia zdziwiony, że wszyscy nazywają go gejem. Jego chłopak płacze, a nasz pisarz postanawia zanurzyć się w beztroskie życie singla. Czy dla was też to brzmi głupio? Wiem.

Generalnie Portugalczycy nie są dobrzy w komediach, ich humor jest dziwny. Moim zdaniem lepiej wychodzą im telenowele i dramatyczne historie z romantyczną Lizboną w tle.

To by było na tyle, jeśli chodzi o moje ulubione filmy z Portugalii. Macie coś, co pominęłam, czego nie widziałam? Piszcie swoje propozycje!