Program Erasmus+ ma już 30 lat! Jaka jest jego i moja historia?

Program Erasmus

9 milionów młodych ludzi wyjechało za granicę w ramach programu Erasmus+ od początku jego powstania w 1987 roku. Było to wymiany międzyszkolne, studia, wolontariaty, wymiany sportowe, studia, praktyki, warsztaty dla nauczycieli. Polacy mogą korzystać z programu od 20 lat. Ja sama korzystam od lat 6. Pierwszy wpis na tym blogu powstał właśnie z powodu Erasmusa, na którym byłam w 2012 roku.

W tym roku program Erasmus+ kończy 30 lat, a ja miałam okazję być w Brukseli podczas eventu kończącego wszystkie rocznicowe wydarzenia.

Pewnie nie podróżowałabym tak dużo, gdyby nie możliwości, jakie dał mi program Erasmus+. Na pewno trudniej byłoby mi wyjść ze strefy komfortu, w której żyłam podczas studiów. Według mojego starego i niedoszłego życiorysu, powinnam byś super odpowiedzialna, szukać pracy zaraz po studiach, wyjść za mąż i za granicę wyjeżdżać tylko na 2-tygodniowe wakacje.

Kopenhaga – historia mojego Erasmusa

Byłam przeszczęśliwa, kiedy dostałam się na wymianę studencką do Kopenhagi. Poziom nauczania na duńskich uczelniach był tyle samo wyższy co ceny w sklepach i koszty życia. Mój angielski przychodził mi z trudem w naturalnych warunkach nadrobiłam zaległości. Duńczycy ciągle mnie zdumiewali, podobnie jak koledzy z Erasmusowych ławek, którzy pochodzili z Nepalu, Francji, Chin i Kanady. To było częścią Erasmusa – poznawać innych i uczyć się innego stylu życia.

Gaziantep w Turcji – historia wymiany młodzieżowej

Gaziantep to takie miasto we wschodniej Turcji, które już mało kto odwiedza, zwłaszcza po 2014 roku. Pewnie nigdy bym tam nie pojechała samodzielnie, ale co innego z 30-osobową grupą. Wymiany międzynarodowe są świetnym sposobem na nauczenie się wielu rzeczy o sobie.

Kalamata w Grecji – wielkie zbieranie oliwek

Ten miesięczny projekt odbywający się w małej miejscowości na południu Peloponezu jest sławny od 2015 roku. Nawet dziś piszą do mnie osoby, które właśnie wyjeżdżają na tegoroczną edycję. Ten krótkoterminowy Wolontariat Europejski był przyjemną podróżą kulturowo-społeczną z elementami pracy fizycznej 😉

Aveiro, Portugalia i EVS

Wolontariat Europejski, na który się zdecydowałam, był najlepszą rzeczą, jaka przytrafiła mi się w życiu. Rozkoszowałam się językiem portugalskim w kawiarniach Aveiro, uczyłam się jak szalona i uwielbiałam moją pracę w NGO.

Pokolenie Erasmusa

Nie uważam, żeby osoby, które wyjechały na Erasmusa lub wolontariat były jakimiś bohaterami. Walczącymi ze strefą komfortu marzycielami. Ciekawskimi studentami życia albo poszukującymi rozrywki pasażerami na darmowym bilecie.

Uważam, że wyjazd w na wolontariat, wymianę, studia czy praktyki, powinien być przedmiotem obowiązkowym w edukacji każdego z nas. A jeśli uważamy, że uczymy się przez całe życie – nigdy nie jest za późno na zaliczenie tego doświadczenia!

Erasmus powinien być dostępny dla wszystkich – takie jest hasło kampanii Erasmusx10, której celem jest zebranie podpisów po petycją dziesięciokrotnego zwiększenia budżetu na Program Erasmus+ po 2020 roku. Petycję można podpisać tutaj.

Kiedy ja wyjeżdżałam na swój Erasmus, Wizzair nie latał do tak wielu destynacji, mój angielski był słaby, nie było tak wielu blogów ani vlogów. Wiele się zmieniło w ciągu tych kilku lat, ale mimo wszystko wyjazdy, czy to na Erasmusa, czy to na EVS powinny być łatwiejsze i bardziej dostępne.

Polacy uwielbiają Erasmusa, Erasmusi uwielbiają Polskę

W rankingu państw, do których najchętniej wybierają się studenci Erasmusa, Polska znajduje się na 6 miejscu (na pierwszym jest Hiszpania, potem Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy). Na zagraniczne studia najchętniej wyjeżdżają osoby z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i… Polski.

Erasmus+

Erasmus+

#ErasmusPlusBday

Jako osoba z Polski miałam okazję wziąć udział w evencie podsumowującym 30 rocznicę powstania programu Erasmus+ . Konferencja prasowa i debata na temat przyszłości programu miała miejsce w Brukseli, podobnie jak wielka gala z programem artystycznym i imprezą zorganizowaną przez organizację, do której sama należałam podczas swoich studenckich lat: ESN.

Super było być częścią tej historii aż do teraz.

Program Erasmus

Program Erasmus+ dla Ciebie

Jeśli chcesz wyjechać na projekt w ramach programu Erasmus+, koniecznie przeczytaj TEN poradnik na temat EVS. Możesz też zapisać się na moją listę mailingową, na którą wysyłam oferty otwartych rekrutacji na nadchodzące projekty.

EVS

>> Zapisz się na listę mailingową, żeby otrzymywać
ręcznie wybrane oferty wyjazdów EVS <<