Strategia content marketingowa dla małego kobiecego biznesu (+link do pobrania szablonu)

Strategia content marketingowa jeszcze do niedawna była omawiana tylko w open spejsach, dziś musi ją sobie rozpisać każdy, kto przy biurku kupionym za postojowe w pandemii tworzy biżuterię, kursy online czy po prostu nowy pomysł na siebie.

Mój zawód (content marketing specialist) nie istniał w momencie, kiedy kończyłam studia (przynajmniej w Polsce w 2012 roku). Dziś pewnie widzisz jak każdy może, a nawet musi być kreatywnym twórcą, żeby sprzedawać swoje produkty i usługi (podczas gdy ja już zaczynam się zastanawiać, czy bardziej chciałabym być quality analyst czy astrologiem).

Tylko czy musimy ciągle tworzyć? Czy możemy zaserwować i skonsumować jeszcze więcej contentu?

Zamiast wypalać się w działaniach, które przynoszą twórczą satysfakcję, lecz nakład wysiłku jest niewspółmierny do rezultatów (been there, done that), zastanów się jak możesz zbudować contentowe doświadczenie. Stwórz środowisko, w jakim żyje Twój content i zorganizuj go tak, żeby sprzedawał.

.

Z czego składa się strategia content marketingowa?

 • Strategia komunikacji

  Na studiach w Kopenhadze pracowałam w hotelu i do dziś niespotykaną przyjemność sprawia mi ustawianie szamponów etykietą do przodu. Mam też drugi fetysz: dobrze ułożona, zrozumiała i spójna komunikacja.Nie będę ci tu przedstawiać podręcznikowych reguł. Wystarczy, że jako właścicielka małego biznesu czy wirtualna asystentka będziesz miała pod kontrolą te rzeczy:– USP, czyli unique selling proposition, czyli tagline, czyli główny H1 na Twojej stronie internetowej, który jest skonstruowany według tego schematu:

  Pomagam _____ (komu?) w ________ (rozwiązaniu problemu lub osiągnięciu czegoś) poprzez _______ (w jaki sposób, za pomocą czego?

  – stronę o sobie, czyli Twoją podróż bohaterki, czyli dlaczego robisz to, co robisz

  – linie komunikacyjne, czyli to, co chcesz przekazać zawsze i wszędzie, bez względu na to, czy tańczysz do TikToka czy wypowiadasz się w Dzień Dobry TVN

  – personę

 • Content plan

  Jeśli wydawało Ci się, że praca content managera to ciągłe poszukiwanie kreatywnych pomysłów na nowy content, to jesteś Głupcem. Dopiero na początku swojej drogi. I masz całą talię kart tarota do przebycia.Zapraszam Cię w Wielkie Arkana content planu. Nie będzie Ci potrzeba więcej niż umiejętność planowania artykułów zgodnie z zasadami SEO, lista mailingowa i konsekwencja w social media.Coraz więcej twórców ogłasza, że odchodzi z social media, coraz więcej osób robi socialmediowy detox, dlatego uważam, że nie ma co przepalać swoich kreatywnych zdolności na wymyślanie coraz to nowych filmików.

  Dlaczego lubimy oglądać programy typu Kuchenne Rewolucje, Ugotowani, Rolnik szuka żony, seriale takie jak Black Mirror, Przyjaciele?

  Bo każdy odcinek jest inny, ale stworzony według takiego samego planu. Daje nam to uczucie spokoju i ukojenia, przewidywalności i stabilności, jednocześnie dreszczy emocji, podniety i nowości.

  To jak w związkach. Moja ulubiona autorka Esther Perel mówi, że kluczem do dobrego związku jest zachowanie balansu pomiędzy rutyną i ekscytacją. “Are you looking for love story or life story ?”– pyta. Kiedy mamy w życiu zbyt dużo rutyny, szukamy ekscytacji. Kiedy mamy zbyt dużo ekscytacji – szukamy rutyny. Myślę, że w social media jest czas na rutynę.

 • Narzędzia

  Czyli kto zainstaluje te wszystkie wtyczki. I właściwie które wtyczki mam zainstalować? Doradzanie w wyborze narzędzi powinno być osobnym zawodem: WooCommerce czy Shopify? MailChimp czy MailerLite? O moich wpadkach instalacyjnych możesz przeczytać więcej w tym artykule: 13 błędów, które popełniłam przy zakładaniu sklepu internetowego.

 • Sprzedaż + analityka

  Ok, czyli jak to policzyć, żeby się opłacało? Ile wydać na reklamę, żeby nie przepalić budżetu? Wszystko, co do tej pory zrobisz: każdy taniec na TikToku i każdy komentarz na grupie na Facebooku, każdy wysłany newsletter pisany o czwartej nad ranem i każdy Instagram Live zaprocentują właśnie na tym etapie. Pomogą obniżyć koszty reklamy i zautomatyzują cały proces. Sekwencje opuszczonych koszyków i kampanie na Facebooku z grupą docelową osób, które odwiedziły Twoją stronę w ciągu ostatnich 30 dni będą śmietanką do spicia na sam koniec tej kreatywnej pracy. Search Console prawdę Ci powie 😉

Chcesz zrozumieć strategię content marketingową na prostym przykładzie? W tych materiałach, które możesz pobrać za małą latte, znajdziesz konkretne przykłady, komentarze i szablony niezbędne do poprowadzenie Twojego małego kobiecego biznesu online. Lub doradzania Twoim klientkom. Lub dokończenia tego stażu w agencji marketingowej.

Jeśli jesteś:

 • Właścicielką małego biznesu online
 • Wirtualną asystentką
 • Stażystką w agencji marketingowej

Zostaw swój adres e-maili i pobierz gotową rozpisaną strategię wraz z przykładami.

Strategię wysyłam osobom, które wspierają mnie na buycoffee.to dla one and only astrobabe, bez której nie byłoby tej imprezy.

Zapisując się na listę mailingową, otrzymujesz możliwość umówienia się ze mną na 1-godzinną konsultację online, podczas której możesz zapytać o poszczególne elementy powyższej strategii oraz przedyskutować to, jak możesz wykorzystać ją w swoim biznesie. Raz w tygodniu wybieram jeden biznes. 

.

.