Wolontariat Europejski: dwa lata po portugalskiej przygodzie…

wolontariat europejski

Wolontariat Europejski w moim przypadku był kolejną rzeczą, którą po prostu muszę zrobić w życiu. Myślałam o tym, jako o podróży połączonej ze zdobywaniem doświadczenia i nauką języka. Ale takiej podróży, podczas której nie musisz się za często przemieszczać. EVS w Portugalii był dobrze zainwestowanym czasem, a bez niego nie byłabym tu, gdzie jestem teraz.

No właśnie: co robię teraz?

W Portugalii zajmowałam się pracą w NGO. NGO mają to do siebie, że nie mają pieniędzy i zawsze trzeba wymyślać coś z niczego. NGO mają też to do siebie, że ma się szerokie pole do popisu i właściwe można do woli realizować swoje projekty bez obawy, że coś pójdzie nie tak (bo nie są z tym związane wielkie budżety), ale z nadzieją, że coś się uda i będzie fajnie. To nieocenione doświadczenie.

Po powrocie z Portugalii postanowiłam sprawdzić jak to jest mieszkać i pracować we własnym kraju – w końcu tak długo tu nie byłam. Przeprowadziłam się do Warszawy.

Zaczęłam pracę w agencji PR, ale szybko stwierdziłam, że PR is dead i przeskoczyłam na content marketing – w końcu prowadziłam bloga przez 5 lat, uwielbiałam tworzyć, śledziłam social media i interesowałam się komunikacją. Na co dzień pracuję w agencji tworzącej kampanie marketingowe online.

W wolnej chwili zajmuję się działalnością na rzecz fundacji (a jednak marketing nie zabił we mnie ducha wolontariusza i aktywisty) i współorganizuję festiwal brazylijski Bom Dia Brasil. 

Co dał mi Wolontariat Europejski?

Wolontariat Europejski dał mi możliwość eksperymentowania, próbowania nowych rzeczy, w dodatku w całkiem obcym mi kulturowo środowisku. Co więcej, musiałam pracować z różnymi ludźmi, co teraz pozwala mi na ludzie podchodzić do wielu sytuacji. Myślę, że nie da się doświadczyć czegoś takiego na żadnym stażu ani praktykach w polskich firmach – tutaj młodszych pracowników trzyma się raczej na smyczy, nie pozwalając, żeby przypadkiem nie zrobili czegoś źle. Czyli nie pozwalając, żeby robili coś samodzielnie.

Co robią moje koleżanki z EVS?

W Agora Aveiro pracowałam razem z Teą, Jasną i Tatjaną. Tea i Jasna pochodziły z Chorwacji, a Tatjana z Łotwy. Wszystkie byłyśmy w podobnym wieku – takim, w którym zaczynałyśmy zawodową karierę, ale jeszcze nie na 100% byłyśmy pewne, co chcemy robić.

Tea została w Portugalii, przeprowadziła się do Porto i tam pracuje w korporacji jako business analyst. Tatjana zajmuje się tłumaczeniami, natomiast Jasna zainspirowała się pracą w NGO i dziś jest project managerem w lokalnej organizacji. Tak sama napisała mi o swoich przemyśleniach na temat EVS:

Wolontariat Europejski
Jasna w swoim biurze w swojej nowej pracy

„When I think back about my EVS, I see it as a life changing experience. I often determine events of my past as ones happening before or after EVS. Returning to my home town and starting another job search seemed horrible at a time. But after the initial post-EVS depression, I realized it might not be all that bad. I had a more clear idea about what I wanted to do, and I had skills to do it! Today I work in a local non-governmental organization as a project manager. Experience I got during my EVS sure helped me get where I am today and influenced my career choice. It enriched me in every way and opened a lot of doors for me that I didn’t even know existed. I would recommend it to everyone!”

 

>>> Posłuchaj audycji w Radio Czwórka, gdzie opowiadam o swoim wolontariacie w Aveiro

wolontariat europejski

30-lecie programu Eramus+

Program Erasmus+ (którego częścią jest program Wolontariatu Europejskiego) obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. 

Program Erasmus+ pomógł wielu młodym ludziom na różne sposoby: ułatwił im start zawodowy, umożliwił im naukę nowego języka, pomógł im lepiej zrozumieć ideę obywatelstwa europejskiego, otworzył ich na potrzebę zrównoważonego rozwoju czy też pozwolił im realizować się w pracy wolontariusza.

Erasmus wzbogaca życie Europejczyków już od 30 lat! Wyjazd w ramach Erasmusa to dla wielu doświadczenie, które ich ukształtowało na całe życie.

Wolontariat Europejski

Chcesz wyjechać na Wolontariat Europejski?

Jeśli szukasz informacji na temat tego, jak wyjechać na EVS, konieczne zajrzyj do moich wcześniejszych wpisów:

>> Jak wyjechać na Wolontariat Europejski?

>> Praca w NGO, czyli EVS, Agora Aveiro i co ja robię tu? Aveiro, Portugalia, część 1

>Praca w NGO, czyli EVS, Agora Aveiro i co ja robię tu? część 2

Polecam też zajrzeć na stronę ec.europa.eu, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat 30-lecia Erasmus+.

  • Super, że dzięki swojemu portugalskiemu EVSowi tyle się nauczyłaś, a po powrocie znalazłaś miejsce, w którym się dobrze czujesz 🙂 EVS i inne programy Erasmus+ są wspaniałą wyjazdową możliwością i niezwykłym doświadczeniem. Na EVSie (jeszcze) nie byłam, ale mam za sobą erasmusową wymianę i kilka projektów, które odbyły się właśnie dzięki wsparciu europejskich funduszy i organizacji.